Pierwsza pomoc

Żyjemy w czasach, gdzie medycyna rozwinęła się tak dobrze, że tak naprawdę nie musimy przejmować się wszelkiej maści chorobami, schorzeniami i innymi dolegliwościami. Nie zawsze było tak łatwo, dla wielu ludzi podstawowe choroby takie jak grypa były gwarancją śmierci. Na całe szczęście teraz inwestowanie w medycynę bardziej skupia się na zabiegach odmładzających oraz przedłużających życie. Lekarstwa i suplementy są dostępne dla niemalże wszystkich. Jednak nie zmienia to faktu, że musimy być przygotowani na nagłe sytuacje, podczas których będziemy zmuszeni do udzielenia pierwszej pomocy.

Nie sztuką jest uchronić pacjenta od udaru mózgu. Dużo trudniejszym zadaniem jest przetransportowanie go do szpitala. Wiele ludzi w chwili kiedy faktycznie może dojść do tragedii, bagatelizuje sprawę, inni traktują ją jako rzecz na tyle nieważną, że sami zawożą poszkodowanego do szpitala. Akurat karetka na sygnale jest pojazdem uprzywilejowanym i będzie w stanie dostrzec na miejsce wypadku oraz do szpitala w czasie krótszym niż przeciętny człowiek przetransportuje poszkodowanego na własną rękę. Niebezpiecznym zjawiskiem jest migotanie przedsionków serca. W takiej sytuacji dochodzi do szybkiej i nieregularnej pracy serca, podczas której ono się nie kurczy. Wtedy może dojść do udaru niedokrwiennego, a ten może doprowadzić do trwałego kalectwa, a nawet do śmierci. W takiej sytuacji postawienie na karetkę jest rzeczą obowiązkową, dlatego że podczas udaru już w 5 minucie mózg zaczyna obumierać. Konsekwencją tego jest wspomniane wcześniej kalectwo. Na prawdę wierzysz w to, że zdążysz w tym czasie przetransportować ukochaną Ci osobę do szpitala? Szanse na to są nikłe.

Migotanie przedsionków serca to jedno, niestety mamy talent do ranienia się na kilkaset różnych sposobów. Raz celowo, raz przypadkowo. Nie zrozum mnie źle, migotanie przedsionków serca wymaga udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy, a taką jest w stanie udzielić tylko ratownik systemu. Jedyne co możesz zrobić to go wezwać i dokładnie wykonywać polecenia dyspozytora. No ale co robić podczas krwotoków? Tutaj czasu może być mniej! Pół biedy, jeżeli to jeszcze krwotok żylny, gorzej w przypadku krwotoków tętniczych. To przecież nimi serce pompuje krew i to w nich występuje najwyższe ciśnienie. Jak myślisz, ile czasu potrzebuje człowiek na wykrwawienie się w przypadku przerwania tętnicy? Zależy od wielkości rany, ale to może być nawet kilka lub kilkanaście sekund. Nie ma mowy o tym, aby karetka zdążyła dotrzeć na czas. Na wszelkich masowych imprezach powinien być sztab ratowniczy z wykwalifikowanym personelem. Co jednak jeśli dojdzie do krwotoku w miejscu, gdzie nie ma ratownika? Niezbędne są podstawy udzielenia pierwszej pomocy w takiej sytuacji.
Przedstawię Ci kilka zasad:

– Nigdy nie bagatelizuj bólu, szczególnie tego od wewnątrz. Krwotok wewnętrzny jest najgroźniejszy, ponieważ trudny do wykrycia na czas. Tutaj oba ciężko rozpoznać zanim nie jest za późno, ale mieć krwotok tętniczy i wewnętrzny to niemalże pewna śmierć. Charakterystycznym jego objawem jest wspomniany wcześniej ból, w okolicach brzucha łatwo go rozpoznać, kiedy brzuch jest twardy (ciężko go docisnąć), wtedy wiadomo, że doszło do przerwania układu krwionośnego. Należy jak najszybciej przetransportować poszkodowanego do oddziału ratunkowego.

-Nie wyciągaj przedmiotów! Znany jest nam motyw z filmów katastroficznych i wszelkiego rodzaju thrillel’ów, gdzie ludzie podczas wypadków kończą z kawałkiem metalu w swoim ciele. Najgorsze co w takiej sytuacji można zrobić, jest wyjęcie go. To nie jest moment, gdzie należy przejmować się zakażeniem. Jeżeli nie ma natychmiastowej potrzeby, opaski uciskowej lub alternatywy ostre narzędzie musi zostać w naszym ciele. W przeciwnym wypadku zdążymy się wykrwawić zanim zdamy sobie sprawę z tego, ze spapraliśmy sprawę. Najlepiej w ogóle nie ruszać ciała obcego do przyjazdu specjalistycznych służb ratunkowych.

– Obsługa AED. Rozwinięciem skrótu jest automated external defibrillator, czyli automatyczny, zewnętrzny defibrylator. Urządzenie przystosowane do defibrylacji. Brzmi strasznie, ale jego obsługa także jest istotna przy wykonywaniu pierwszej pomocy. Jest zbawienny w sytuacji, kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu. Wtedy, gdy ofiara nie ma kontaktu z wodą, można jej udzielić pomocy. Zazwyczaj na imprezach masowych taki defibrylator również jest dostępny, ale w tych sprawach lepiej dmuchać na zimne. Szczególnie, że potrzebującą osobą może stać się jeden z naszych bliższych. Akurat tego typu urządzenia są przystosowane do pracy z nowicjuszami. AED wydaje polecenia głosowe, które są kolejnymi instrukcjami podstępowania. Mówi nam nawet kiedy przestać lub wznowić resuscytację. Mimo wszystko, w przypadku ataku serca lub migotania przedsionków, takie urządzenie często ratuje życie, ponieważ ma lepszą skuteczność niż zwykła resuscytacja.

-Padaczka. To dość specyficzna przypadłość, w okół której krąży chyba najwięcej mitów. Przymusowe trzymanie głowy, wkładanie łyżki do ust, to tylko wierzchołek góry lodowej. W przypadku ataku epilepsji jedyne co możemy zrobić to wezwać służby ratunkowe i zabezpieczyć głowę ofiary przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wystarczy zwykła poduszka pod głowę. Siłowanie się nic nam nie da. Po ustąpieniu ataku warto zapytać się ofiary, czy często zdarza jej się taka przypadłość. Są przypadki, ze ofiary czują zbliżający się atak, informują o nim pierwszą napotkaną osobę i kładą się na plecaku, bluzie lub teczce.

Cena nieudzielenia pierwszej pomocy może być wysoka, tak wysoka jak cenimy sobie życie ludzkie oraz życie naszych bliższych. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo kiedy będziemy musieli skorzystać z pierwszej pomocy. Migotanie przedsionków serca, epilepsja, krwotok, udar, to tylko początek. Są jeszcze omdlenia, wstrząsy, uczulenia groźniejsze wypadki. Pierwsza pomoc jest przydatną umiejętnością życiową, którą zawsze warto mieć opanowaną. Im więcej wiemy, tym lepiej dla nas. Szczególnie, że udzieleniem pomocy jest już wezwanie pogotowia ratunkowego. W Polsce, nieudzielenie pierwszej pomocy jest karane grzywną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here