Objawy hemoroidów w ciąży

Hemoroidy to nieprzyjemna i wstydliwa dolegliwość, która dotyczy głównie osób po pięćdziesiątym roku życia. Szacuje się że dotyczy ona niemal połowy Polaków, jednak rzadko kiedy udajemy się z nią do lekarza i zwykle czekamy, aż przykre dolegliwości miną.
Ciąża to piękny okres w życiu kobiety. Niestety wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Należą do nich m.in. właśnie hemoroidy, czyli guzki krwawnicze odbytu. Dlaczego szczególnie często pojawiają się one u kobiet w ciąży i po porodzie? Jakie są objawy hemoroidów w ciąży?
Warto wiedzieć, że hemoroidy to naturalna struktura organizmu, która umożliwia kontrolę nad wypróżnianiem się oraz oddawaniem gazów. Są to naczynia krwionośne, które wypełniają się krwią i opróżniają z niej, umożliwiając kontrolowanie oddawania stolca. Gdy krew nie jest do końca odprowadzana z tych naczyń, może dojść do powstania stanu zapalnego. Dopiero stan zapalny powstający w okolicy odbytu sprawia, że odczuwamy nieprzyjemne dolegliwości, takie jak świąd, pieczenie i ból. Zaawansowana choroba może objawiać się także obecnością krwi w kale.
W ciąży w obrębie jamy brzusznej zachodzi szereg zmian fizjologicznych, które mogą skutkować powstaniem guzków hemoroidalnych. Mechanizmem związanym z pojawieniem się hemoroidów w ciąży jest wywołany uciskiem macicy na naczynia krwionośne wzrost ciśnienia żylnego. Dotyczy on niektórych żył jamy brzusznej i miednicy, miedzy innymi największej żyły jamy brzusznej – żyły głównej dolnej. Zwalnia się przepływ krwi wewnątrz tej żyły, a jednocześnie zwiększa ciśnienie w żyłach doprowadzających do niej krew, czyli m.in. w żyłach okolic odbytu.
Nie można lekceważyć pierwszych objawów hemoroidów, ponieważ podjęcie odpowiednich kroków zminimalizuje dolegliwości i zapobiegnie rozwojowi choroby. Zaawansowane stadia żylaków odbytu wymagają zastosowania odpowiednich zabiegów.
Mimo że jest to wstydliwa dolegliwość, gdy występuje w okresie ciąży, warto powiadomić o niej lekarza, który zaleci odpowiednie leki w postaci maści lub czopków. Pamiętaj, że nie wszystkie leki możesz stosować w ciąży. Świetnie sprawdzą się te naturalne, w postaci maści z kasztanowca lub nagietka. Wykazują one działanie przeciwbólowe, przeciwświądowe, odkażające i znieczulające. Możesz także na co dzień zapobiegać hemoroidom, stosując odpowiednią dietę bogatą w błonnik i przyjmując duże ilości płynów. Powstawanie hemoroidów jest ściśle związane z nieprawidłową, ciężkostrawną dietą. Złe odżywianie i mała ilość płynów może spowodować powstawanie biegunki lub zaparcia, a co za tym idzie, problemów z wypróżnianiem.
Kolejnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu stanów zapalnych w okolicy odbytu jest siedzący tryb życia. W pozycji siedzącej dochodzi do nacisku na jelita, co spowalnia ich pracę. Warto więc spacerować i prowadzić aktywny tryb życia. Oczywiście odpoczynek w ciąży także jest bardzo ważny. Wypoczywaj w pozycji leżącej, lekko unosząc nogi.
Co zrobić gdy zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy hemoroidów w ciąży? Warto im zapobiegać na co dzień już od pierwszego dnia ciąży. Zadbaj o dietę bogatą w błonnik i aktywność fizyczną. Pij co najmniej dwa litry wody dziennie. Noś przewiewną bawełnianą bieliznę i dbaj o higienę intymną. Wybieraj miękkie papiery toaletowe albo mokre chusteczki. Po wypróżnieniu warto przemyć okolice odbytu letnią wodą. Stosuj delikatne płyny do higieny intymnej. Jeśli objawy będą bardzo dokuczliwe, może być konieczne zastosowanie leczenia farmakologicznego w postaci maści lub czopków. Dobre efekty przynosi też stosowanie kompresów i wykonywanie nasiadówek np. w naparze z kory dębu lub oczaru wirginijskiego, które mają działanie przeciwzapalne i łagodzące. Można stosować zimne okłady, wykorzystując np. lód zawinięty w tetrową pieluszkę. W aptekach znajdziesz specjalne żelowe opaski, które należy schłodzić i przyłożyć w chorym miejscu. Ograniczają one powstawanie obrzęków. Świetnym wyjściem są też ziołowe kąpiele w rumianku, który przyspiesza proces gojenia hemoroidów. Pomocne są także okłady z herbaty, która zawiera kwas taninowy. Ma on działanie ściągające, wiec łagodzi krwawienie i obrzęki. Unikaj silnego parcia na stolec.
Objawy hemoroidów w ciąży są szczególnie dokuczliwe. Rosnący płód powoduje nacisk na jelita, co spowalnia ich pracę. Naciska też na naczynia krwionośne w okolicach odbytu, co powoduje że powiększają się one i puchną. Wskutek działania hormonów w ciąży pojawiają się zaparcia. Zwiększone stężenie progesteronu zwiększa podatność ścian żył na rozciąganie. Zastój krwi i inne nieprawidłowości spowodowane tymi czynnikami mogą doprowadzić do pojawienia się guzków odbytniczych. Hemoroidy mogą pojawić się także wkrótce po porodzie, wskutek parcia porodowego, podczas którego dochodzi do zaciskania naczyń krwionośnych odbytu. Jest to niezwykle uciążliwe dla zmęczonej i obolałej po porodzie młodej mamy.
Jeśli guzki nie ustępują, konieczna może być wizyta u specjalisty – proktologa. Oceni on stopień zaawansowania choroby i zdecyduje o dalszym sposobie leczenia. Zabiegi mogą być przeprowadzone jednak dopiero kilka miesięcy po porodzie. Może to być metoda polegająca na zasysaniu guzka za pomocą podciśnienia oraz założeniu gumowej opaski na guzek. Po jakimś czasie guzek ten odpada. Kolejną metodą jest krioterapia, która polega na zamrożeniu guzka, co powoduje jego martwicę. Można zastosować też serię zastrzyków powodujących kurczenie się guzka. Koagulacja wykorzystuje z kolei promieniowanie podczerwone lub ultrafioletowe, które niszczy tkanki znajdujące się pod guzkiem.
Choroba hemoroidalna w ciąży i po porodzie zazwyczaj ma charakter okresowy, a guzki powinny obkurczyć się samoistnie do kilku tygodni od porodu. Najczęściej później nie dochodzi do nawrotu choroby, a inwazyjne metody leczenia nie są konieczne. Niestety żylaki odbytu to choroba, o której w dużej mierze decydują czynniki genetyczne, dlatego mimo naszych starań może ona pojawić się w ciąży. Pamiętaj, aby zapobiegać ich powstawaniu, a jeśli pojawią się pierwsze objawy hemoroidów w ciąży, działać zaraz po ich zaobserwowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here