Nowoczesne reklamy cyfrowe

Jeszcze sto lat temu reklama produktów oparta była praktycznie wyłącznie na dwóch sposobach przekazywania informacji: jednym był przekaz ustny, drugim zaś plakat. Ten ostatni łączył w sobie grafikę i tekst, jednak gdy dziś spoglądamy na niego, uśmiech pojawia się na naszych ustach. Niewielu z nas potraktowałoby dziś stare plakaty jako prawdziwą zachętę do zakupu, większość pewnie uznałaby to za drobny żart ze strony marki. Dzieje się tak dlatego, iż w branży reklamowej nastąpiły ogromne zmiany, zarówno w samym przekazie treści, jak i jej nośnikach.

Reklama – odpowiedź na potrzeby

W dzisiejszych czasach reklama nie może tylko prezentować danego produktu. Musi ona wyraźnie pokazywać, iż dany przedmiot lub usługa są odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów. Dlatego tak wiele czasu poświęca się obecnie na analizę potrzeb rynku, poszukiwanie swojej niszy, a także odpowiedni koncept, który wyróżni markę na tle innych.

Jednak nie tylko treść samej reklamy powinna być dostosowana do odbiorców. Również forma przekazu musi odpowiadać temu, co preferują. W dobie cyfryzacji plakaty nie przyciągają już należytej uwagi, a ulotki z zasady lądują w koszu – wielu z nas po prostu nie ma chęci ich czytać, a tym bardziej magazynować.

Długie opisy, wymieniające listę zalet, również odchodzą do przeszłości. Uwaga ludzi jest bowiem zbyt rozproszona, zbyt szybko przeskakuje z jednego tematu na drugi, by w ogóle chcieli dotrzeć do ostatniego podpunktu czy zdania. Najczęściej pobieżnie przelatują całość wzrokiem, zatrzymują się przy tym, co przykuje ich uwagę, a potem odchodzą, zainteresowani już czymś innym.

W dobie komputeryzacji i multimediów tym, co potrafi na dłużej przykuć uwagę człowieka, jest video – zauważa Krzysztof Kabaciński, specjalista ds. multimediów Grupy MEON. – Poruszający się, kolorowy obraz, a do tego intrygujący dźwięk, są kluczem do sukcesu. Człowiek automatycznie podążą wzrokiem za tym, co usłyszy, dlatego jeśli przyjemna melodia, albo ciekawa wypowiedź przyciągną jego uwagę, z pewnością spojrzy w tym kierunku. Wówczas materiał filmowy może zaprezentować mu najważniejsze cechy produktu: pokazać je od strony praktycznej, a nie jako statyczne zdjęcie. Ten zabieg się sprawdza, gdyż jak wynika z naszych badań, aż 80% osób zapamięta reklamę w formie video.

Ekrany LED jako nośnik reklamy

Każda reklama musi mieć swój nośnik: dla dawnego plakatu byłby to papier, dla nowoczesnego pliku multimedialnego – odpowiedni ekran. To dzięki temu, że zostanie on umieszczony w odpowiednim, uczęszczanym miejscu, produkt pozna szeroka grupa ludzi, a co za tym idzie zwiększy się jego sprzedaż.

Ekrany LED i telebimy należą do grupy nośników cyfrowych z dziedziny digital signage. Pozwalają na prezentację materiałów filmowych, grafiki, dźwięku, tekstu i różnorodnych aplikacji, dzięki czemu ich przekaz jest atrakcyjny dla odbiorców i angażuje ich bardziej, niż alternatywne nośniki informacji.

Najbardziej reprezentatywnym przykładem tego typu reklamy mogą być ekrany dotykowe, pozwalające nie tylko na statyczne oglądanie prezentacji, ale również na korzystanie z dostępnych funkcji. Dzięki nim klient może obejrzeć produkt z każdej strony, poznać jego najlepsze cechy, czy zapoznać się z praktycznym zastosowaniem w konkretnych warunkach, dzięki nagraniu filmowemu. Możliwość swobodnego sterowania multimediami: zatrzymywania ich w dowolnym momencie, włączania, czy przechodzenia od grafiki do tekstu, angażuje umysł i sprawia, że reklama jest lepiej zapamiętywana.

Zastosowanie nowoczesnych reklam cyfrowych

Telebimy i ekrany LED znalazły szerokie zastosowanie podczas różnorodnych spotkań, takich jak targi, pokazy czy konferencje. Przykładowo, ustawiony obok tradycyjnego stoiska producenta ekran dotykowy pozwala uczestnikom targów spokojnie zapoznać się ze wszystkimi cechami produktów, bez angażowania się w dyskusję czy czekania, aż specjalista zakończy wcześniejszą rozmowę. Z kolei drugi, większy ekran w tle, może pokazywać nagranie z praktycznego zastosowania produktu w konkretnej aplikacji czy sytuacji, co przyciąga wzrok i uwagę kolejnych uczestników spotkania.

Ekrany LED znalazły zastosowanie również w komunikacji miejskiej. Umieszczony pod sufitem autobusu ekran skupia uwagę pasażerów, dzięki czemu przekaz trafia do dużej grupy odbiorców jednocześnie. W ten sposób szybko zwiększa się zasięg reklamy oraz jej skuteczność, gdyż dla wielu pasażerów alternatywą jest tylko bezmyślne patrzenie w okno pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here