Jak usunąć gnidy

Gnidy to jaja wszy, które często mylone są z łupieżem. Jajeczka przytwierdzone są przy pomocy trudnej do usunięcia wydzieliny tuż przy skórze głowy, najczęściej w okolicy karku i uszu. Mają biało-żółty kolor i owalny kształt. Gnidy i wszy to często zmora przedszkolaków i uczniów. Na szczęście istnieją skuteczne preparaty na wszawicę, które w kilkanaście minut pomogą nam pozbyć się problemu.

Jakie są objawy wszawicy?

Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest nadmierne drapanie się po głowie, najczęściej w okolicach szyi i uszu. Wskutek tego powstają nieraz drobne ranki i zadrapania – nie tylko przez to, że świąd jest tak dokuczliwy, że osoba zakażona rozdrapuje sobie głowę do krwi, lecz także przez same wszy, które żywią się ludzką krwią. W tej sytuacji powinniśmy jak najszybciej zadziałać, gdyż problem nie zniknie samoistnie.

Jak usunąć gnidy?

Z problemem wszawicy można skutecznie poradzić sobie w środowisku domowym. Wystarczy udać się do apteki, gdzie dostępne są bez recepty różne preparaty na wszawicę. Najczęściej występują w formie szamponu, żelu lub pianki.

Dobrze zaaplikowany środek pomoże skutecznie pozbyć się tych kłopotliwych owadów. Zwykły szampon do włosów nie poradzi sobie z gnidami i wszami. Wydzielina, za pomocą której jajeczka przytwierdzone są do skóry głowy nie rozpuszcza się w wodzie.

Dobrym wyborem dla dzieci i dorosłych, w tym kobiet w ciąży i karmiących piersią, będzie Parasidose. To kuracja lecznicza, która eliminuje wszy i gnidy jednocześnie już po 15 minutach.

Zanim zastosujemy preparat, należy dokładnie przeczytać załączoną do opakowania ulotkę, gdyż właściwa aplikacja zwiększa skuteczność kuracji. A jak usunąć gnidy? Po użyciu Parasidose należy wyczesać włosy za pomocą gęstego grzebienia dołączonego do opakowania. Najlepiej przeczesywać je pasmo po paśmie, zaczynając od cebulki włosa i kończąc na końcówkach. Aby całkowicie pozbyć się wszawicy, preparat trzeba zaaplikować nie tylko osobie zakażonej. Kuracją powinniśmy objąć wszystkich domowników, niezależnie od tego, czy są zakażeni, czy też nie.

Preparaty na wszawicę w swoim składzie zawierają składniki aktywne, takie jak cyklometikon czy dimetikon oraz oleje, które dzięki swoim właściwościom doprowadzają do uduszenia wszy. Pasożyty te są bardzo wytrzymałe, więc ich całkowicie pozbycie się wymaga uwagi.

Po zakończonej kuracji należy wygotować lub wyrzucić wszystkie dotychczas używane szczotki i grzebienie do włosów, a także spinki i gumki, gdyż mogą na nich żerować żywe pasożyty. Ubrania oraz pościel należy wyprać w wysokiej temperaturze – minimum 60 stopni. Maskotki trzeba wyprać lub na 10 dni zamknąć w foliowym worku i poddać kwarantannie, a rzeczy, których nie można wrzucić do pralki, powinniśmy spryskać preparatem owadobójczym.

Profilaktyka przy wszawicy

Jeśli nasze dziecko ma wszy, należy powiadomić szkołę lub przedszkole o tym problemie. Wszawica to nie powód do wstydu. Inni rodzice też mogą zmagać się z tą chorobą lub nie wiedzieć, że w klasie pojawił się ten problem.

Kolejnym krokiem jest systematycznie kontrolowanie skóry głowy i dokładne wyczesywanie włosów. Należy uczulić dziecko, aby nie pożyczało swoich rzeczy osobistych takich jak czapka, spinka czy grzebień innym dzieciom i przypominać mu o przestrzeganiu zasad higieny osobistej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here