Jak się odchudzać?

Nowy rok jest okresem, kiedy większość osób bierze się za siebie. Mają oni różne cele i mogą to być na przykład: zdobycie nowej pracy, schudnąć, zacząć ćwiczyć, pojechać do wymarzonego kraju albo inne bardziej poważne związane ze związkami i rodziną. Wszystko zależy od tego jaka to jest osoba i co już w życiu osiągnęła, a także jak jest ambitna i co jeszcze w życiu potrzebuje zdobyć. Jednak zdecydowana większość osób potrzebuje motywacji do schudnięcia. Wydaje się im, że będą musieli zrezygnować z dostojnego i bogatego w smaki życia tylko dlatego, że chcą schudnąć, a jeszcze w internecie wszędzie te napisy, że jeśli ktoś schudnie i potem zacznie jeść jak wcześniej to znowu przytyje, czyli tak zwany efekt jojo. Są oni atakowani właśnie takimi tekstami i niestety ale nie jest w 100%. Wydaje się im, że to będzie ogromna zmiana nie tylko dla organizmu ale także dla całego życia i bardzo często odwlekają tę decyzję jak najdłużej, aż w końcu dochodzi do tego że zaczynają takie osoby chorować i nie ma już ucieczki przed odchudzaniem, ale wtedy motywacja jest trochę inna niż zmiana samego siebie ale walka o życie, a jak wiadomo według badań, jeśli człowiek musi walczyć o życie, to jest w stanie zrobić naprawdę dużo.

Przykłady diet
Jeśli ktoś chce znaleźć odpowiednią dietę dla siebie to prawdopodobnie będzie szukał w internecie pod hasłami typu „co jeść żeby schudnąć”. Jednak nie zawsze znajdzie odpowiedź na swoje pytanie. Inna osoba będzie wpisywała rodzaje diet i po takich hasłach szukała właśnie rozwiązania jej problemu. Jednak to także nie zawsze przyniesie zamierzony skutek. Warto wiedzieć, że zabawa w odchudzanie nie jest tak prosta jak się wszystkim wydaje. Jeśli jakaś osoba ćwiczy i zaczyna chudnąć to inne osoby myślą, że co to takiego, po prostu mniej je, każdy by tak potrafił. Jednak jeśli przeanalizować dietę sportowca to nie jest to zwykła dieta, gdzie je sobie on co tylko chce i ile chce. Jest to bardziej skomplikowana sytuacja i warto o tym wiedzieć, zanim zacznie się w ogóle podchodzić do tematu jedzenia, że nie jest to takie proste i zabieranie się samemu za to nie przyniesie super efektu. Warto skonsultować się z dietetykiem albo osobą, która ma chociaż małe pojęcie o tym temacie. Nie zawsze musi być to wykwalifikowana osoba ale jeśli zna ktoś podstawy odżywiania to z pewnością rozwiąże większość problemów, osób które dopiero zaczynają swoją przygodę z odchudzaniem.
Na hasło co jeść jest bardzo dużo odpowiedzi i nie zawsze są one trafne. Trzeba zdać sobie sprawę, że za to czy się chudnie czy też nie odpowiadają kalorie i to one tworzą deficyt kaloryczny. Jeśli jakaś osoba jest na deficycie kalorycznym to z pewnością jej organizm zacznie zabierać energię z tłuszczu, który został zmagazynowany właśnie na taką okoliczność. Jeśli inna osoba jest na plusie kalorycznym to jej organizm będzie magazynował tłuszcz na wypadek gdyby kiedyś zabrakło pokarmu i musiałby on sobie radzić w zdecydowanie trudniejszych warunkach. Tak działa ludzki organizm i wszystkie te czynności są robione bez żadnego wpływu człowieka, człowiek tylko je za dużo albo za mało, no oczywiście może jeść jeszcze na równi z bilansem kalorycznym ale żeby tak idealnie trafić w równy bilans to nie jest aż tak prosto, zazwyczaj występują wahania wagi, czyli jednego miesiąca jest trochę więcej na wadze, a inne trochę mniej. Jednak kontynuując chodzi o ujemny bilans kaloryczny i każda dieta, która będzie posiadała ujemny bilans będzie efektywna. Może ktoś jeść czekoladę i zjadać tylko ją i będzie to około 2000kcal, a jego zapotrzebowanie wynosi 2500kcal w ciągu całego dnia. To wystąpi deficyt kaloryczny i organizm będzie zabierał tłuszcz. Oczywiście jedzenie samej czekolady nie jest zdrowe, bo ludzie oprócz kalorii potrzebuję jeszcze na przykład witamin itd. ale jednak istnieje taka możliwość. Idąc dalej to nie ma sensu szukać diety idealnie dopasowanej pod człowieka, jeśli ktoś posiada zapał i chce schudnąć to może zacząć liczyć ile kalorii dziennie zjada. Pozwoli to jemu na wyliczenie tego i zobaczenie czy tyje. Jeśli tyje to znaczy, że powinien zjadać mniej i najlepiej po prostu uciąć na początku same przekąski, a następnie zobaczyć czy dalej się tyje. Jeśli jest się na zero to już jest się w dobrej sytuacji, ponieważ zna się swoje 0 i można od tego zacząć wyliczać kalorie i zacząć chudnąć.

Uwagi co do chudnięcia
Warto wiedzieć, że oprócz kalorii inne istotne czynniki jak witaminy również muszą być dostarczane do organizmu, jeśli ktoś tego nie będzie robił to organizm może odpowiedzieć w bardzo brzydki sposób, na przykład taka osoba może zemdleć. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że jeśli organizm zabiera energie z tłuszczu to jest on osłabiony i warto w tym okresie zażywać dodatkowe ilości witamin i minerałów, żeby jako tako trzymać organizm w dobrej kondycji. Jeśli by się tego nie robiło to tak jak zostało to napisane wcześniej organizm będzie chciał się bronić i prawdopodobnie będzie to zgłaszał w dziwne sposoby. Inny przykład tego co organizm może zrobić to np. duża senność. Jest to dość częste u osób, które dopiero wkraczają w deficyt kaloryczny i jeszcze nie znają tak dobrze swojego organizmu. Takie osoby mogą być bardzo często po prostu senne, a zdarzają się przypadki, że po prostu one zasypiają w różnych miejscach i nie są do końca świadome co się wydarzyło, warto to także wziąć pod uwagę i dlatego zawsze zaleca się wizytę u dietetyka, który zwróci uwagę nie tylko na deficyt kaloryczny, ale także na wszystkie inne aspekty odchudzania.

Podsumowując, odchudzanie będzie skuteczne jeśli wystąpi deficyt kaloryczny, każda dieta z ujemnym bilansem kalorycznym jest tak samo efektywna. Wybór diety zazwyczaj odbywa się na podstawie indywidualnych preferencji człowieka i jeśli ktoś lubi jeść mięso to po prostu ma go więcej w diecie, a jeśli ktoś inny lubi coś innego to po prostu będzie miał to coś innego w diecie. Wszystko można zrobić z głową jednak warto przed podejściem do odchudzania dowiedzieć się paru rzeczy na ten temat, żeby organizm na tym nie ucierpiał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here