zapalenie ucha

Zapalenie ucha środkowego to dolegliwość, która najczęściej objawia się u dzieci, chociaż dorosłym także dotyczy. Do jej powstania zazwyczaj dochodzi w wyniku infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Należy pamiętać, żeby nie bagatelizować tej choroby, ponieważ w wyniku tego może dość do różnego rodzaju powikłań. Które objawy powinny nas zaniepokoić?

Źródło: https://www.poprostukasia.pl/zapalenie-ucha/

Objawy zapalenia ucha środkowego

Jednym z głównych symptomów jest dość wysoka gorączka, która może dochodzić nawet do 40°C, w przypadku dzieci. Oprócz tego objawu, powinien nas zaniepokoić również ból ucha, który narasta w pozycji leżącej. Występować mogą również zaburzenia słuchu, nudności oraz wymioty. O zapaleniu ucha środkowego mogą świadczyć również zaczerwienione wokół ucha oraz wyciek ropny.

Osoba, którą dopadło zapalenie ucha środkowego, stopniowo zaczyna się czuć coraz gorzej. Mogą u niej występować takie dolegliwości jak niepokój wewnętrzny oraz odczucie pełności w chorym uchu. Oprócz tego w niektórych przypadkach pojawiają się zawroty głowy, świąd lub pieczenie w miejscu zmienionym. A jak wygląda ucho w środku? Bębenek staje się wypukły, przekrwiony lub zżółknięty. Jego grubość również się zwiększa. Czasami występują pęcherzyki powietrza, które są wypełnione krwawym płynem.

Na jakiej podstawie diagnozuje się zapalenie ucha środkowego?

Aby móc zdiagnozować zapalenie ucha środkowego, należy wykonać szereg specjalistycznych badań, mowa tutaj o badaniu otoskopowym, mikroskopowym badaniu ucha oraz kontroli słuchu chorego. W niektórych przypadkach wykonuje się również zabieg tomografii komputerowej kości skroniowych. Dopiero na podstawie wyników badań, lekarz podejmuje decyzje o leczeniu.

Leczenie

Zapalenia ucha środkowego to dość nieprzyjemna i uciążliwa choroba. Jej leczenie jest długotrwałe, co więcej nie gwarantuje braku tego, że dolegliwość nie powróci. Co do metod leczenia, obecnie możliwości są różne. Lekarz wybiera konkretną metodę leczenia, na podstawie wcześniej przeprowadzonych badań.

Zazwyczaj leczenie opiera się na stosowaniu preparatów farmaceutycznych, których zadaniem jest obkurczenie błony śluzowej nosa oraz tej, która znajduje się w miejscu łączenia nosa z gardłem. Dzięki temu trąbka słuchowa zostanie udrożniona. Pomocne w leczeniu choroby są również różnego rodzaju środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W niektórych przypadkach lekarz decyduje także o podaniu antybiotyku.

Zobacz też: http://silawnas.pl/czym-charakteryzuje-sie-zespol-stresu-pourazowego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here