Jak poradzić sobie z higieną osoby leżącej?

0
686

Opieka nad osobami starszymi, które na stałe przykute są do łóżka lub mają bardzo ograniczoną ruchomość jest prawdziwym wyzwaniem. Okazuje się, że opiekunowie w takich sytuacjach największe problemy mają z zachowaniem odpowiedniej higieny swojego podopiecznego. Warto jednak pamiętać, że to ona jest podstawą dobrego samopoczucia i zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji. Wobec tego w jaki sposób można poradzić sobie z higieną pacjenta leżącego?

Higiena pacjenta leżącego- o czym powinni pamiętać opiekunowie?

Higiena pacjenta leżącego jest tematem niezwykle złożonym. Przede wszystkim opieka nad osobami o ograniczonej ruchomości lub całkowicie pozbawionymi mobilności, stawia przed opiekunami nowe wyzwania. Dlaczego? Otóż:

  • pacjenci leżący zwykle potrzebują odpowiednich wyrobów chłonnych, a co za tym idzie trzeba stale dbać o higienę ich miejsc intymnych i nie można dopuścić do rozwoju infekcji;
  • pacjenci leżący są niesamowicie narażeni na pojawienie się odleżyn, wówczas opiekunowie powinni skutecznie przeprowadzać profilaktykę odleżyn;
  • pacjenci leżący mają zwykle wiotką i delikatną skórę, co za tym idzie niezbędne jest dobranie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i higieny. Największy ich wybór można znaleźć na: chlonne24.pl.

Co więcej opieka nad pacjentem leżącym i pomoc w zachowaniu jego odpowiedniej higieny jest dla opiekuna również obciążeniem fizycznym, Osoba leżąca wymaga bowiem dźwigania lub unoszenia. Ważne jest więc, by w tym wypadku opiekunowie zadbali również o siebie i opanowali do perfekcji dźwiganie pacjenta bez narażania na to własnego kręgosłupa. Ergonomia pracy przy osobie leżącej staje się niezwykle ważna. Opiekunowie powinni również pamiętać o komunikacji z pacjentem. Tylko i wyłącznie efektywna współpraca jest kluczem do sukcesu.

Jakie kosmetyki niezbędne będą do zachowania higieny pacjenta leżącego?

Higiena pacjenta leżącego wymaga od opiekuna dobrania odpowiednich kosmetyków. Oczywiście w przypadku pielęgnacji włosów nie ma tu większego znaczenia jaki szampon zostanie wybrany. Jednak niezwykle ważna okazuje się higiena miejsc intymnych- szczególnie w przypadku kiedy pacjent nosi pieluchomajtki lub jest zacewnikowany, a także pielęgnacja skóry w ramach profilaktyki odleżyn. W pierwszym przypadku zaleca się stosowanie kosmetyków w formie chusteczek. Pozwalają one na szybkie i skuteczne zdezynfekowanie i oczyszczenie miejsc intymnych. Chusteczki nasączane do higieny intymnej powinny cechować się neutralnym pH. Jednak chusteczki nasączane przydadzą się również w codziennej pielęgnacji. Nawilżające kosmetyki w formie chusteczek pomogą skutecznie zadbać nawet o całe ciało pacjenta. Celem odpowiedniej pielęgnacji skóry, niezbędnej jest także stosowanie preparatów nawilżających w formie balsamu.

Jak utrzymać higienę w przypadku pojawienia się odleżyn?

Opieka nad pacjentem leżącym wymaga od opiekuna tego, by był przygotowany na sytuacje „kryzysowe”. W wielu przypadkach nawet najdokładniejsza pielęgnacja nie pozwoli uniknąć odleżyn. Wówczas kiedy one już wystąpią, najważniejsze staje się zachowanie sterylności rany. Warto pielęgnować uszkodzone miejsca na skórze produktami takimi jak np. preparaty przeciwodleżynowe. Zawierają one w sobie jony srebra, które dbają o odkażenie i przyspieszenie procesów gojenia. W takiej sytuacji opiekunowie muszą zadbać również o to, by odleżyny miały zapewniony stały dostęp do świeżego powietrza. Ubranie podopiecznego również powinno być systematycznie zmieniane, dokładnie tak samo jak pościel i prześcieradło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here