Idealne buty do biegania

Z roku na rok bieganie staje się coraz popularniejsze. Jogging uprawia coraz więcej osób, co codziennie można zauważyć na ulicach polskich miast. Wynika to z tego, że systematycznie rośnie świadomość tego, jak ważne jest dbanie o siebie, o swój stan zdrowia i kondycję. Jednak każdy, kto systematycznie biega, doskonale wie, jak istotne jest dobre przygotowanie. Mowa tu m.in. o odpowiednio dobranych butach do biegania. Ważne jest zatem, aby wiedzieć, jak prawidłowo dopasować obuwie do biegania.

Rodzaj stopy i typ podłoża

Wybierając buty do biegania, przede wszystkim uwagę zwrócić należy na rodzaj posiadanej stopy. Innymi słowy, w pierwszej kolejności określić należy rodzaj stopy. W tym celu należy odpowiednio ułożyć stopę na podłożu i sprawdzić jej ułożenie. Wyróżnić można trzy rodzaje stopy. Mowa tu o stopie neutralnej, pronującej oraz supinującej. Od tego, jaki rodzaj stopy się posiada, uzależniony będzie wybór konkretnych butów do biegania. Drugim ważnym kryterium przy wyborze obuwia jest typ podłoża, po którym zamierza się biegać. Jeśli planuje się najczęściej biegać po nawierzchni twardej, wówczas sięgnąć należy po buty cechujące się większą amortyzacją i stabilizacją stopy. Z kolei, jeśli najczęstszą powierzchnią do biegania ma być powierzchnia nieutwardzona, to warto wybrać buty z mocno wyprofilowaną podeszwą. Niezależnie od modelu butów, istotne jest również, aby były one zakupione od sprawdzonego producenta. Dobrym przykładem będzie tu marka inov-8, która specjalizuje się w produkcji obuwia dla biegaczy.

Styl biegania

Kupując buty, nie można zapomnieć także o kwestii dotyczącej stylu biegania. Konkretnie mowa tu o tym, czy preferuje się bieg z śródstopia, czy z pięty. Jeśli biega się ze śródstopia, wówczas warto zakupić buty z mniejszym offsetem. Takie obuwie cechuje się mniejszą różnicą w wysokości między piętą a palcami. Dodatkowo takie buty powinny mieć również mniejszą amortyzację w tylnej części podeszwy. Taki model butów znaleźć można w ofercie wspomnianej już firmy inov-8. Jeśli natomiast biega się z pięty, to w tym przypadku wybrać należy buty cechujące się większą amortyzacją i większym offsetem.

Rozmiar butów i komfort ich noszenia

Jasne jest, że obuwie do biegania musi być wygodne. Aby było to możliwe, konieczny jest zakup butów w odpowiednim rozmiarze. Warto wspomnieć, że buty do biegania kupować powinno się w godzinach popołudniowych. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego tak jest? Wynika to z tego, że w trakcie biegania stopy stają się nabrzmiałe. Tak samo jest w godzinach popołudniowych po całym dniu na nogach. Dodatkowo obuwie przed zakupem mierzone powinno być w skarpetach o podobnej grubości, jak te, w których później zamierza się biegać. Szeroką rozmiarówkę butów do biegania oferuje marka inov-8.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here