Hemoroidy

Temat jaki chciałabym dzisiaj podjąć to hemoroidy.
Na pewno nie jeden z nas spotkał się w swoim życiu z tym schorzeniem.
Jak wyglądają hemoroidy?
Przede wszystkim są to guzki krwawnicze, które są w budowie odbytniczej naszego organizmu. Żylaki odbytu mają natomiast tylko niektóre osoby.
Hemoroidy wyglądają jak wypełnione krwią poduszeczki i pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka.
Uszczelniają one bowiem kanał odbytu a wraz z mięśniami zwieracza pozwalają one panować nad oddawaniem kału i gazów.
Guzki krwawnicze opróżniają się z krwi za każdym razem kiedy pojawia się impuls nerwowy odczuwalny jako parcie. To pozwala wypróżnienie.
Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy hemoroidy są na tyle rozciągnięte że wypełniają się krwią ponad miarę i w ten sposób nie mogą się z niej opróżnić do końca.
Z powodu zalegania krwi dochodzi do stanu zapalnego , który obejmuje zarówno hemoroidy jak także tkanki odbytu. Mamy wtedy do czynienia z rozwojem choroby hemoroidalnej czyli o tzw. żylakach odbytu.
Skoro powiedziałam jak wyglądają hemoroidy , to teraz chcę powiedzieć kilka słów o przyczynach i objawach.
Każdy człowiek bez względu na swój wiek jest narażony na żylaki odbytu.
Chorobie tej przede wszystkim sprzyja brak aktywności fizycznej czy też siedzący tryb życia. Narażone są na nią osoby pracujące przy komputerze, jeżdżące konno, kolarze a nawet i kierowcy.
Przyczyną może być także i zła dieta, czyli zbyt mała ilość dostarczanego błonnika do organizmu i za mało płynów. Powoduje to zaparcia i zwiększoną pracę jelita. dochodzi wtedy do rozciągnięcia się błony śluzowej okolic odbytu.
Najczęściej żylakom odbytu sprzyja ciążą oraz związane z nią zmiany hormonalne w organizmie kobiety.
Niekiedy rosnący płód uciska na układ żylny przy czym utrudnia odpływ krwi oraz upośledza tym samym czynność jelit.
Czasami bardzo silne parcie podczas porodu przyczynia się do jeszcze większego powiększenia się guzków.
Po porodzie guzki krwawnicze mogą się same zniszczyć, wówczas nie wymagają wtedy leczenia.
Choroba ta dotyka najczęściej osoby otyłe, cierpiące na biegunki wywołane środkami przeczyszczającymi , z przewlekłą niewydolnością krążenia, po operacjach okolic odbytu czy też krocza. Narażone są na tą chorobę również osoby uprawiające seks analny czy też kobiety, które urodziły kilkoro dzieci.
Choroba ta rozwija się coraz częściej u osób starszych ze względu na mniejsze napięcie mięśniowe.
Bardzo często mówi się o skłonności genetycznej do hemoroidów.
Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać hemoroidom niż je leczyć.
Aby nie pozwolić na rozwój choroby hemoroidalnej , należy unikać wszelkich zaparć, prowadzić aktywny tryb życia( codzienna gimnastyka w domu, basen, rower, aerobik czy też bardzo długi spacer).
Trzeba unikać także bardzo długiego siedzenia, a jeśli wymaga tego od nas praca, należy wybrać twarde krzesło i co jakiś czas robić krótkie przerwy na rozprostowanie kości.
Starajmy się wykonywać ćwiczenia na ściskaniu pośladków jak podczas wstrzymywania wypróżnienia .
Spędzajmy w toalecie jedynie tyle czasu ile jest to potrzebne, napinanie mięśni brzucha obciąża układ żylny.
Bardzo ważne jest także dbanie o higienę, czyli codzienne zmienianie bielizny no i unikanie seksu analnego, który prowadzi do różnych chorób odbytniczych czy też tych przenoszonych drogą płciową.
Jedną z bardzo częstych przyczyn powstawania hemoroidów są zaparcia, dlatego też należy do nich nie dopuszczać.
Pomóc powinno także dostarczenie do naszej codziennej diety odpowiedniej dawki błonnika, picia co najmniej 2 litrów wody dziennie oraz aktywność fizyczna a jeśli zajdzie taka potrzeba to stosować środki przeczyszczające.
Teraz powiem kilka słów o leczeniu hemoroidów.
Leczenie guzków krwawniczych zależy od stopnia zaawansowania tej choroby. Takk jak już to wspomniałam należy pić bardzo dużo wody, najlepiej od 2 do 2,5 litrów dziennie a także zbilansowana dieta . W diecie tej nie może zabraknąć warzyw, owoców oraz produktów z grubego przemiału. Nie należy jednak przesadzać z nasionami, gdyż mogą one spowodować mechaniczne uszkodzenie odbytu.
Wykluczenie jednak nasion z diety w czasie świądu odbytu znacznie zmniejsza dolegliwość.
Przede wszystkim z diety należy wykluczyć lub ograniczyć czekoladę, mocną kawę i herbatę a także alkohol wysokoprocentowy, czerwone wino, produkty powodujące wzdęcia, orzechy, ostre przyprawy(np. chili) oraz tłuszcze zwierzęce.
We wszystkich postaciach tej choroby, lekarz może przypisać leki o działaniu przeciwzapalnym , które spowodują zmniejszenie się świądu , wszelkie obrzęki jak i opóźniają rozwój guzków . Lekarz medycyny może zalecić także maści, kremy , czopki i żele o podobnym działaniu.
Zwykle takie preparaty mają w sobie naturalne substancje jak choćby wyciąg z kasztanowca, balsam peruwiański, przetwory z pączków topoli jak i bardzo wiele innych.
Wielką ulgę przynieść mogą nasiadówki z dodatkiem kory dębu lub też i kwiatu nagietka, oraz ciepłe kąpiele z ziołami np. z rumiankiem z tym że woda nie może być gorąca.
W przypadku kiedy hemoroidom towarzyszą zaparcia wówczas pomagają wtedy środki pęczniejące i takie które rozluźniają stolec.
Te sposoby, które tutaj wymieniłam są najbardziej skuteczne we wczesnych stadiach choroby zaś w zaawansowanych wspomagają leczenie.
Trzeba je wówczas stosować przez kilka tygodni zgodnie z zaleceniem lekarza.
W przypadku kiedy jednak leczenie nie przynosi żadnych rezultatów a choroba jest zbyt zaawansowana, wtedy guzki krwawnicze można usunąć za pomocą nowoczesnych metod.
Przy tej metodzie guzki nie wymagają znieczulenia gdyż znajdują się w części odbytniczej niewrażliwej na ból. Niestety wadą jest to, że za taki zabieg trzeba zapłacić z własnej kieszeni gdyż nie pokrywa tego NFZ.
Innymi sposobami leczenia hemoroidów jest tzw. „leczniczy uścisk” czyli „gumkowanie”. Stosowane jest to w przypadku hemoroidów II i III stopnia.
Jeszcze innym sposobem leczenia jest zastrzyk w guzek czyli skleroterapia , która leczy małe guzki.
W leczeniu hemoroidów stosuje się także laseroterapię, która ma za zadanie naświetlić guzek promieniem lasera.
Jednym z pierwszych objawów hemoroidów jest swędzenie odbytu i jego okolic. Kolejnym objawem jest niewielkie krwawienie podczas wypróżniania, co można zauważyć na papierze toaletowym.
Podsumowując, chciałabym powiedzieć iż hemoroidy są nierzadką chorobą w dzisiejszych czasach. Spowodowane jest to brakiem aktywności i zła dietą ubogą w błonnik. Istnieją jednak metody leczenia , które nie zawsze wymagają konsultacji z lekarzem o czym już tu wspomniałam. Znacznie jednak łatwiej jest zapobiegać niż leczyć aby nie narazić się na ryzyko tej choroby.
W artykule moim przedstawiłam to jak wyglądają hemoroidy, jakie są przyczyny ich powstawania, jak je leczyć oraz jakie są najczęstsze objawy guzków krwawniczych.
Ciekawych tego tematu odsyłam do pogłębiania wiedzy poprzez wszelakie książki medyczne o chorobach czy też o poczytaniu o tym na internecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here