operacja uszkodzonej łąkotki

Uszkodzona łąkotka to jeden z najczęstszych urazów w obrębie stawu kolanowego, który najczęściej skutkuje problemami z poruszaniem się, bólem, uczuciem przeskakiwania w kolanie. Niekiedy konieczne jest więc poddanie się interwencji chirurga, który usprawni nasz staw kolanowy. Jednak czy zawsze? Czy konieczna jest operacja uszkodzonej łąkotki? Sprawdźmy!

Łąkotka – czym właściwie jest i jaką pełni rolę?

Łąkotka często ulega urazom. Jest to związane z jej budową – składa się z delikatnych, ruchomych chrząstek, występujących parzyście. Te ulokowane są pomiędzy powierzchniami stawowymi, a swoim kształtem przypominają półksiężyce. Łąkotki w ciele człowieka pełnią sporo ważnych zadań – m.in. spełniają funkcję amortyzacyjną, odpowiadają za równomierny rozkład obciążeń i chronią kość piszczelową i udową.

Łąkotka przesuwa się w tył podczas zginania nogi, z kolei przy wyproście w przód. Kolano jednak może również rotować, a to znaczy, że wtedy każda z dwóch łąkotek przemieszcza się w przeciwległą stronę. Zyskujemy więc płynność w trakcie poruszania się, ale jednocześnie wskutek ruchów rotacyjnych istnieje wysokie ryzyko kontuzji.

Zainteresował Cię ten temat? Więcej informacji na stronie: http://www.mediatelworld.pl/rekonstrukcja-acl-i-co-dalej/.

Uszkodzona łąkotka – jak wykryć problem?

Uszkodzona łąkotka w kolanie może mieć wiele przyczyn – np. nienadążenie łąkotek za wykonywanym ruchem nogi; gwałtowny skręt i jednoczesne zgięcie stawu; uraz kolana po uderzeniu czy choroby zwyrodnieniowe stawów. Efektami kontuzji są zablokowanie lub ograniczenie ruchomości w stawie kolanowym oraz intensywny ból, a nierzadko też usłyszymy chrobotanie i trzaski oraz dostrzeżemy obrzęk. Najlepszym posunięciem jest wówczas wizyta u lekarza ortopedy, który przeprowadzi wywiad, wykona badanie fizykalne i ewentualnie zleci USG stawu kolanowego albo rezonans magnetyczny. Jeśli uszkodzenia będą poważne, rozwiązaniem problemu może być artroskopowa operacja łąkotki.

Czy konieczna jest operacja uszkodzonej łąkotki – wskazania

Mając na uwadze, że objawy uszkodzonej łąkotki nie zawsze mają charakter izolowany, kontuzja może mieć także inne konsekwencje. Wskutek doznanego urazu mogą pojawić się takie problemy zdrowotne, jak urazy więzadeł, chrząstek czy torebek stawowych, a nawet zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego. Jeśli uraz jest poważny, a wspomniane wcześniej badania obrazowe nie dają jednoznacznej odpowiedzi, co do postępowania zachowawczego, wówczas konieczna może być artroskopowa operacja łąkotki. Jest ona małoinwazyjna i zapewnia względnie szybki powrót do sprawności.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here