Ciąża a okres: czy można zajść w ciążę mając okres i skąd krwawienie w czasie ciąży?

Nie każdy jest świadomy tego, że w ciąży można mieć okres. Ta niewiedza jest częstą przyczyną tego, że ciążę diagnozuje się bardzo późno: dopiero w czwartym miesiącu. Dlaczego kobiety mogą mieć okres mimo że są w ciąży i jak to wygląda?

Jak wygląda okres w czasie ciąży?
Okres w ciąży to tak naprawdę nie jest klasyczne miesiączkowanie – nie uwalniają się wtedy żadne komórki jajowe, bo w organizmie doszło już do zapłodnienia. To, co poczytujemy jako okres to krwawienie i na pewno nie zdarza się przez cały okres ciąży. Najczęściej krwawienie zanika już w czwarty miesiącu ciąży. Istnieją też kobiety, których żadne krwawienie w ciąży nie dotyczy, a o tym, że są zapłodnione, zaczęły myśleć właśnie wskutek całkowitego zablokowania okresu.

Ciąża a okres: o co chodzi?
Krwawienie zdarza się w czasie, kiedy kobieta faktycznie spodziewa się okresu – co 29 dni (średnio). Krwawienie ustępuje po kilku dniach, a objawy towarzyszące temu krwawieniu są bardzo podobne do sytuacji, gdy kobieta ma normalny okres. Trudno więc podejrzewać ciążę. Jest to niebezpieczne i jak najwięcej kobiet powinno wiedzieć, że będąc w ciąży można mieć normalnie okres.

Dlaczego kobieta nadal ma jakby okres, mimo że jest już w ciąży? Dzieje się tak w pierwszych miesiącach, gdy jajo nie zapełnia jeszcze całej macicy, a mimo to wyściółka się łuszczy i doprowadza do krwawienia, tak jak przy normalnym okresie. Jeśli za krwawienie odpowiada właśnie ten mechanizm, nie ma powodów do obaw. Wszystko mija po około 4-5 miesiącu ciąży. Krwawienie tego typu jest skąpe, trwa nieco krócej niż zwykle. Może być jednak niezwykle mylące dla kobiet, które naturalnie wydzielają bardzo mało krwi, a miesiączka jest u nich nieodczuwalna.

Kiedy krwawienie w ciąży jest niebezpieczne?
Zdarza się jednak, że krwawienie zwiastuje kłopoty i jest objawem patologii ciąży. Gdy krwawienie zdarza się nieregularnie, wówczas należy udać się do lekarza. Może być spowodowane nieprawidłowym ulokowanie się zarodka w ściance macicy lub być spowodowane nieprawidłowym rozkładem hormonów w organizmie. Dodatkowo, przyczyną może być ciąża pozamaciczna: a ta sytuacja wymaga bezwzględnej kontroli ze strony lekarza. Gdy krwawienie jest szczególnie silne, może być objawem, że zarodek właśnie oderwał się od ścianki macicy i zmarł. Trudno zauważyć do w toalecie, bo w pierwszych tygodniach może mieć maksymalnie 4 milimetry.

Krwawienie w ciąży: obserwacja krwi
Jeśli dostrzegamy plamienie w ciąży, trzeba obserwować kolor i konsystencję krwi – warto poinformować lekarza, jak ta krew wygląda. Trzeba też koniecznie zbadać sobie temperaturę ciała oraz obserwować, jakie objawy dodatkowe towarzysza krwawieniu. Jakie krwawienie w ciąży jest podstawą do obaw? Koniecznie trzeba udać się do lekarza, jeśli krew ma ciemny kolor, jest bardzo gęsta oraz jeśli występują w niej skrzepy. Jeśli dodatkowo towarzyszy temu wysoka gorączka, można w zasadzie wzywać pogotowie.
Jeśli natomiast krew jest ledwie zauważalna, ma jasny kolor i występuje bez żadnego bólu w podbrzuszu czy w dole pleców, wówczas zwykle nie ma podstaw do obaw. Czasami krwawienie w czasie ciąży może następować po stosunku i jet to zupełnie normalne.

Okres w ciąży objawem ciąży pozamacicznej
Okres w ciąży występuje często u kobiet, które zachodzą w ciążę pozamaciczną. Ciąża rozwijająca się poza środowiskiem macicy to bardzo niebezpieczna sytuacja. Jajo zagnieżdża się wówczas na przykład w szyjce macicy – czyli zbyt blisko pochwy i zbyt blisko środowiska zewnętrznego. Warunki do rozwoju dziecka są wówczas utrudnione, ale dzisiejsza medycyna pozwala z powodzeniem taką ciążę prowadzić. Ciąży pozamacicznej towarzyszy bardzo częste krwawienie, również ze skrzepami. Jednocześnie kobieta odczuwa liczne bóle: pleców, głowy, a także nudności i wymioty. Trzeba stronić od napięć wywołujących stres i od wysiłku fizycznego – te czynniki mogą szybko doprowadzić do pęknięcia ściany jajowodu, który generalnie jest zbyt słaby aby można było donosić w nim dziecko.

Czy podczas kresu można zajść w ciążę?
Przez większość czasu w miesiącu kobieta nie może zajść w ciążę. Tak naprawdę do zapłodnienia jest gotowa w 4, maksymalnie do 6 dni w czasie całego 29-dniowego lub 31-dniowego cyklu. Trudno jednak ustalić dokładnie, w których dniach występuje owulacja: cykle są ruchome, na ich przebieg wpływa zbyt wiele czynników. Dlatego czasami ciąża jest niespodzianką. Aby ułatwić sobie sprawę, można kupić w aptece test owulacyjny: wówczas będziemy dokładnie wiedzieć, kiedy w organizmie została uwolniona komórka jajowe. To właśnie wtedy komórki jajowe wychodzą z pęcherzyka i wędrują do jajowodu, gdzie mogą spotkać się z plemnikami. Plemniki mogą czyhać na komórkę przez nawet 3 dni w kanale rodnym kobiety. To wydłuża okres, w którym może dojść do zapłodnienia o te dodatkowe 3 dni, czyli z 7 robią się już 10. Jeśli dodamy do tego fakt, że nie do końca wiemy, kiedy kobieta jajeczkuje, to okazuje się, że w zasadzie zawsze można zajść w ciąże. Nawet wtedy, gdy kobieta ma okres.
Ciąża a okres – takie frazy często wpisują do wyszukiwarki kobiety, które są targane wątpliwościami: czy jeśli doszło do stosunku w czasie okresu, to czy można zajść w ciążę? Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak, choć ryzyko jest nieco mniejsze niż wówczas, gdy kopulujemy na około 7 dni po rozpoczęciu okresu.
W idealnym przypadku owulacja następuje w połowie cyklu, czyli na 14 lub 13 dni po pierwszym dniu okresu. Jednak kobiety mają rozregulowany cykl przez stres, naświetlenie, napromieniowanie, zmiany stref czasowych, przemęczenie, picie alkoholu i przez wiele innych czynników.

Czy w czasie okresu można zajść w ciążę?
Jeśli dochodzi do zbliżenia w trakcie okresu, może dojść do zapłodnienia. Zdarza się, że cykl kobiety jest tak rozregulowany, że to co bierze się za krwawienie miesiączkowe, jest tak naprawdę krwawieniem w środku cyklu – w trakcie owulacji i nie jest normalnym okresem. Pary, które uprawiają seks w czasie, kiedy kobieta ma okres powinny zabezpieczać się tak jak wówczas, gdy współżyją w czasie najbardziej ryzykownych dni – dni płodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here