Choroby stóp nie muszą być już zmartwieniem

Pojawiające się choroby stóp są bardzo problematyczną przypadłością, która często prowadzi do bólu oraz dyskomfortu psychicznego. Coraz częściej słyszy się już o gabinetach podologicznych, które pomagają w walce z wszelkimi chorobami stóp. Niestety, wciąż bardzo wiele osób zaniedbuje tę ważną część ciała, stanowiącą nasze podparcie. Bywa tak, że żyjemy w niewiedzy i nie rozpoznajemy w odpowiednim momencie objawów choroby. Dlaczego profilaktyka i leczenie chorób stóp jest tak ważne?

Jakie choroby stóp występują najczęściej?

Jedną z najczęściej występujących chorób stóp są haluksy, czyli odchylenie palucha w kierunku pozostałych palców. Przyczyną powstawania haluksów może być źle dobrane obuwie, szczególnie w przypadku kobiet. Często decydują o tym jednak czynniki genetyczne. W początkowej fazie schorzenia można rozpocząć od rehabilitacji lub oczywiście zmiany obuwia na odpowiednie. W zaawansowanym stadium konieczna staje się interwencja chirurgiczna.

Kolejną bardzo często rozpoznawaną chorobą stóp są palce młotkowate. To deformacja, która związana jest z przykurczem palców. Do jej powstawania przyczyniają się zazwyczaj predyspozycje genetyczne, ale również źle dobrane obuwie. Po prawidłowym rozpoznaniu klinicznym, następuje leczenie. Zazwyczaj postępowanie nieoperacyjne jest jednak nieskuteczne – można zastosować ortezy lub wkładki ortopedyczne, lecz najefektywniejszy jest zabieg, który w początkowej fazie obejmuje plastykę tkanek miękkich, a jeśli nie przyniesie to oczekiwanego efektu, operacje na tkance kostnej. 

Ból pięty, choć pozornie wydaje się niegroźny, może być związany z występowaniem ostrogi piętowej. Jest to choroba, która bardzo często występuje podczas przeciążenia, szczególnie u osób, które wykonują pracę stojącą lub intensywnie uprawiają sport. Zgodnie z obecną wiedzą medyczną nie stosuje się leczenia operacyjnego tego schorzenia. Leczenie polega na zastosowaniu indywidualnych wkładek ortopedycznych, terapii manualnej oraz fizykoterapii.

Zabiegi, które są dostępne w ofercie gabinetów podologicznych

Oferta gabinetów podologicznych jest niezwykle szeroka, dlatego niemalże każda przypadłość może zostać obecnie dobrze zdiagnozowana i wyleczona. Pojawiające się odciski i modzele, to jedne z najczęstszych chorób stóp diagnozowane przez podologów. Tego typu schorzenia częściej występują u kobiet, które noszą buty na wysokim obcasie, przez co stopa ułożona jest w nienaturalnej pozycji. Podolog stosując dłutko, usuwa zmianę, a następnie przy pomocy frezarki dokładnie wygładza miejsce powstałego odcisku.

Niezwykle bolesną przypadłością są wrastające paznokcie, które bardzo często pojawiają się w przypadku źle dobranego obuwia, deformacji przodostopia, pojawiającego się stanu zapalnego czy niewłaściwego obcinania płytki paznokcia, która w późniejszym etapie wrasta w tkankę miękką wału paznokciowego. W profesjonalnym gabinecie podologicznym specjalista założy odpowiednią klamrę, która przywróci prawidłowy odrost płytki paznokciowej. W przypadku braku skuteczności tej metody, możliwa jest tzw. plastyka wałów paznokciowych, w przypadku której chirurg stopy w odpowiedni sposób opracowuje tkanki zapalne, poprawiając możliwości jej regeneracji.

Gdzie szukać rzetelnej porady podologicznej?

Wybierając odpowiedni gabinet podologiczny, warto wybrać ten, który ma w swojej ofercie nie tylko pełen zakres diagnostyki chorób stopy, ale również zatrudnia wykwalifikowany zespół podologów, wspieranych chirurgami stopy. Tylko w takim przypadku możemy być pewni, że leczenie będzie przebiegać optymalnie oraz zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną.

Specjalistyczna Poradnia Chorób Stopy to miejsce, w którym przede wszystkim znajdziemy wykwalifikowany personel medyczny (lekarze, podolodzy, fizjoterapeuci, pielęgniarki) mający wieloletnie doświadczenie w leczeniu operacyjnym i zachowawczym stopy, ale także w diagnostyce i leczeniu urazów. Poradnia cały swój zakres usług oferuje w kilku oddziałach w  Polsce – Warszawie, Gdańsku, Katowicach oraz Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here