Choroby cywilizacyjne

Dzisiejsze czasy niosą ze sobą wiele zagrożeń zdrowotnych. Wiążą się one przede wszystkim z zanieczyszczeniami, ale także z różnymi dewiacjami i zboczeniami. Niestety tak się dziś dzieje. Poza tym zdrowie bywa nastawione na szwank także przez drobnoustroje, panujące na Ziemii razem z człowiekiem. I tak dziś często spotkać można osobę mającą guzki krwawnicze odbytu, hemoroidy, dyskopatie, choroby weneryczne, żółtaczki różnego typu, a także powikłania okołoporodowe i choroby psychiczne.
Do najgroźniejszych tak zwanych chorób cywilizacyjnych możemy zaliczyć hemoroidy. Atakują bowiem znienacka niczego niespodziewające się osoby. Szczególnie narażone są osoby zatrudnione w biurach. Niejednokrotnie mogą one doznawać ogromnych przykrości ze strony swojego odbytu, który będzie produkował nieprzyjemne pieczenie i poczucie dyskomfortu oraz uczucia ciągłego krwawienia z okolic odbytu. Inną chorobą naszych czasów jest zespół suchego oka. Często przejawia się łzawieniem nadmiernym lub znikomym. Może łączyć się z każdą inną chorobą, niestraszna mu kiła, gruźlica i rzeżączka. Zapadają na nią wybitni naukowcy, gracze on-line, hejterzy, blogerzy, raperzy oraz producenci muzyczni, gimnazjaliści i inni użytkownicy komputerów i urządzeń mobilnych. To z pozoru małe zagrożenie zaczyna obejmować coraz szersze grono osób.
Styl życia polegający na ciągłym wyścigu szczurów oraz niekończącym się stresie w pracy, w szkole, na podwórku, u lekarza, na wakacjach, w bibliotekach, na mostach i pod mostami — wszędzie — prowadzi nierzadko do chorób psychicznych oraz wrzodów żołądka. Te pierwsze stanowią pokaźną grupę chorób. Wśród nich prym wiedzie schizofrenia, która atakuje bardzo dotkliwie. Ciężko się jej pozbyć. Nie zawsze ujawnia się też od razu. Niejednokrotnie męczy organizm od środka, aż wreszcie okazuje swoją obecność ze zdojona siłą. Dużą pomocą będzie w niej dobra psychoterapia, choć na etapie jej emanacji raczej konieczna okaże się już terapia lekowa, która poprzedzać musi wizyta u lekarza psychiatry.
Jeśli zaś chodzi o wrzody żołądka, to należą do równie nieprzyjemnych schorzeń cywilizacyjnych. Ich przebieg bywa różny. Jednak zazwyczaj można rozpoznać początek choroby po nieprzyjemnych oddechu, wydobywającym się niemalże nieustannie z ust pacjenta. Jest to spowodowane nadżerkami ścian żołądka oraz przewodów pokarmowych. Taka osoba dodatkowo może cierpieć z powodu odosobnienia, które to jest efektem właśnie tego nieprzyjemnego zapachu, który wydobywa się z ust osoby chorej. To przykre, że taka choroba przyczynia się do alienacji i może skutkować także zaburzeniami psychospołecznymi. Niestety często lekceważymy początki tego schorzenia, a gdy już ból i smród są nie do wytrzymania, wówczas jest już zdecydowanie za późno.
Na niejednym sympozjum lekarze słyszeli pewnie także o chorobie nowotworowej. To właściwie mało precyzyjne określenie. Odnosi się ono do różnych tworów wewnątrz organizmu człowieka. Są to na przykład guzy mózgu, rak piersi lub wspominane wyżej guzki krwawnicze odbytu. Ciężko jest stwierdzić jednoznacznie, skąd one się mogą brać. Jedno jest pewne — niezależnie od źródła powstania, bardzo ciężko jest się ich pozbyć. Potrafią być bardzo złośliwe i przerzucać się z leczonego miejsca na inne, całkiem jeszcze przed chwilą zdrowe. Nierzadko pożerają tkankę, która jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania.
Cywilizacja niesie też ze sobą zepsucie moralne. Niestety jest to prawda. Zepsucie zaś przynosi takie owoce jak niewierność małżeńska, rozwiązłość seksualna, związki jednopłciowe i tym podobne. Częstym skutkiem tych wynaturzeń bywają choroby weneryczne. Są to choroby przenoszone drogą płciową, czyli przez akt seksualny lub kontakt z płynami ustrojowymi narządów rozrodczych. Jest więc to choroba przede wszystkim występująca u osób zajmujących się prostytucją oraz tych, którzy korzystają z ich usług. Oczywiście nie ominą także małżonków tych osób, a także wszystkich ich kochanek i kochanków. Im mniej kontaktów seksualnych w tym wypadku, tym lepiej, bo dzięki temu choroba nie rozniesie się tak szybko. A skutki chorób wenerycznych są bardzo szerokie. Mogą być nimi zmiany dotykające narządów płciowych, wysypki i liszaje w ich okolicach, a także często niepłodność.
Ważną grupą chorób atakujących dzisiejsze społeczeństwo są uzależnienia. To grupa można by powiedzieć zaburzeń psychicznych, polegających na przyzwyczajeniu organizmu do jakiejś substancji lub zachowania. Charakteryzuje się przede wszystkim tak zwaną tolerancją, czyli potrzebą ze strony organizmu coraz większej dawki toksycznej substancji lub zachowania. Często uzależnienie rujnuje życie człowieka, który zaczyna robić wszystko tylko po to, by zaspokoić głód związany z potrzebą większej dawki substancji lub zachowania. Wówczas łatwo też o przedawkowanie. Bywa, że uzależnienia się przenikają, a częstym punktem zbieżnym wśród nich jest samobójstwo. Dzieje się tak albo ze względu na uzależnienie od smutku i stanów depresyjnych, albo z powodu nieumiejętności poradzenia sobie z problemami, jakie niesie ze sobą uzależnienie danej osoby. Podobne skutki może odnosić ono u osób współuzależnionych, czyli tych, które są obok osób uzależnionych, które towarzyszą i im w życiu. I nie chodzi tu tylko o uzależnienie od alkoholu czy nikotyny. Jest także uzależnienie od hazardu, narkotyków, kawy, jedzenia, przemocy, seksu, zakupów, internetu, smartfonów, smutku i bólu, leków i środków odurzających, innych osób i relacji z nimi. Można by wymieniać je niemalże w nieskończoność. Innym nieco uzależnieniem — choć i tak nieco powiązanym z głównym nurtem — jest uzależnienie od pomocy społecznej, na które chorują często osoby dotknięte biedą, skutkami klęsk, bezrobociem czy tragedią uzależnienia i patologii w rodzinie. Często dotyka ono osób bezdomnym. U nich z kolei można natrafić prawie zawsze na tak zwany syndrom bezdomności, podlegający podobnym prawom — im dłużej osoba jest bezdomna, tym trudniej jej wrócić do normalnego funkcjonowania, niezależnie od towarzyszących temu zjawisku pozostałych uzależnień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here