Badania kontrolne – na jakie i jak często się zgłaszać?

Dzięki badaniom profilaktycznym możliwa jest ocena zdrowia pacjenta i wykrycie niepokojących zmian na wczesnym etapie. Jakie badania zalicza się do badań kontrolnych? Jak często należy je wykonywać? Poznaj odpowiedzi na swoje pytania.

Badanie krwi i morfologia – podstawowe badania kontrolne

Do podstawowych badań profilaktycznych zalicza się badania krwi oraz moczu. Dzięki wynikom morfologii krwi, lekarz może sprawdzić, czy w organizmie nie rozwija się infekcja. Wskazaniami do przeprowadzenia tego badania są również siniaki, wzmożone pragnienie (ten symptom może wskazywać na cukrzycę) i szybka utrata masy ciała.

Badania kontrolne obejmują również badanie moczu. Wyniki tego badania obrazują, jak działa cały układ moczowy, w tym nerki.

U pacjentów, u których rozpoznano cukrzycę, lekarz może zlecić dodatkowe badania kontrolne. To samo dotyczy osób z chorobą zwyrodnieniową stawów (otrzymają one skierowanie na badanie densytometryczne, czyli ocenę gęstości kości) czy po zawale serca (w ich przypadku niezbędne jest wykonanie EKG).

Jak często wykonywać badania kontrolne?

Według lekarzy na badania kontrolne należy zgłaszać się co roku. Badania przeprowadzane w odstępach rocznych są miarodajne i pozwalają lekarzowi ocenić stan zdrowia pacjenta.

Częściej jednak na wizyty lekarskie powinny zgłaszać się osoby z cukrzycą. To schorzenie wymaga od pacjenta dużej dyscypliny – musi on codziennie samodzielnie mierzyć poziom cukru we krwi i dodatkowo systematycznie przechodzić badania kontrolne w przychodni.

Gdzie zgłosić się na badania kontrolne?

Badania kontrolne pozwalają monitorować stan zdrowia. Jeżeli chcesz się przebadać, wcale nie musisz czekać – na wizytę możesz umówić się już dziś, korzystając z oferty Centrum Medycznego Synexus. Przychodnie Synexus działają na terenie całego kraju, a w poszczególnych placówkach wykonuje się właśnie badania kontrolne.

Za badania kontrolne w Centrum Medycznym Synexus nie będziesz musiał płacić – aktualnie trwa akcja Wiosenna Promocja Zdrowia. Na profilaktyczne badania mogą zgłosić się m.in. pacjenci, u których rozpoznano cukrzycę i chorobę zwyrodnieniową stawów. Szczegóły dotyczące prowadzonej akcji znajdziesz na stronie internetowej Centrum Medycznego Synexus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here