34 tydzień ciąży – co się dzieje z dzieckiem i matką?

34 tydzień ciąży zalicza się do końcowego etapu tego stanu, czyli trzeciego trymestru. Organizm kobiety, która jest już w ósmym miesiącu ciąży, powoli przygotowuje się do momentu porodu. Dziecko z każdym dniem staje się coraz większe. 34 tydzień ciąży to czas, w którym waży ono już 2 kilogramy i może mierzyć nawet 46-47 centymetrów. Do chwili przyjścia na świat, które nastąpi za około 6 tygodni, płód prawdopodobnie „przytyje” jeszcze co najmniej kolejny kilogram. Sam jego rozwój jednak nie jest już tak intensywny, jak w poprzednich dwóch trymestrach, ponieważ większość układów i narządów jest już ukształtowana prawie całkowicie. 34 tydzień ciąży nie stanowi już zagrożenia dla życia dziecka w przypadku przedwczesnego porodu. Wcześniaki urodzone w ósmym miesiącu wymagają niekiedy niewielkiego wsparcia związanego przede wszystkim z oddechem, więc czasem spędzają krótki czas w inkubatorze. Jednak na tym etapie dziecko jest w stanie bez problemu przeżyć w pełnym zdrowiu, nie mieć żadnych komplikacji związanych w wcześniejszym przyjściem na świat i rozwijać się zupełnie prawidłowo, jak noworodki urodzone w 40 tygodniu. Warto dodać, że jeśli ciąża jest bliźniacza, do porodu może dojść już w przeciągu kilkunastu dni.

Co dzieje się wtedy z maluchem? Poza tym, że stale rośnie, poprawie ulega także system odpornościowy, dzięki pobieraniu przeciwciał z krwi matki. W procesie tym uczestniczy łożysko, a całość ma ogromny wpływ na przynajmniej pierwsze etapy życia dziecka po jego narodzinach. Ponadto 34 tydzień ciąży jest momentem, w który maluch potrafi już otwierać i zamykać powieki, w zależności od tego, czy śpi. Ważne jest także to, jak wygląda skóra. Nie jest już, jak na początku, pokryta meszkiem – teraz wygładza się i przybiera kolorytu charakterystycznego dla małych dzieci. Układy oddechowy i moczowo-płciowy, choć niemal w pełni rozwinięte, kończą się jeszcze kształtować, podobnie jak organy wewnętrzne. Z kolei układ pokarmowy jest już gotowy do wydzielania substancji, dzięki którym jest organizm trawić będzie po narodzinach pokarm. 34 tydzień ciąży sprzyja więc temu, by urodzone na tym etapie niemowlę mogło jeść mleko matki. Jeśli płód jest płci męskiej, jego jądra znajdują się już w worku mosznowym (sytuacja, gdy jednak z jakiegoś powodu do tego nie doszło do momentu przyjścia chłopca na świat, nazywana jest w medycynie wnętrostwem i zdarza się u 3 na 100 męskich noworodków). Ponadto dziecko może przyjąć już pozycję główkową, typową do przygotowań porodowych. Jeśli to nie nastąpiło, nie ma się czego obawiać – prawdopodobnie dojdzie do tego w kolejnych tygodniach.

Każdego rodzica najbardziej interesuje rozwój jego dziecka, nawet na etapie życia płodowego. Warto jednak powiedzieć też, jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy i jak może się ona czuć w tym okresie. 34 tydzień ciąży – z uwagi na to, że płód jest już spory i ma bardzo ograniczone miejsce – może powodować zdecydowanie większe odczuwanie ruchów i kopnięć malucha, niestety niekiedy powodując spory ból. Rozwój dziecka i jego gabaryty przekładają się, co oczywiste, na zwiększanie rozmiarów brzucha matki, a z powodu zatrzymywania wody w organizmie kobiety, wzrasta również masa jej ciała. Skoki na wadze są w tym momencie zupełnie naturalne i nie trzeba się tym przejmować. 34 tydzień ciąży to czas, w którym wiele pań skarży się również na problemy ze stopami i rękoma. Głównym objawem jest tu puchnięcie oraz obrzęki. Czasem problemem może być założenie buta, do którego nie chce się zmieścić noga, jak również zdjęcie obrączki czy bransoletki. Z tego powodu może dochodzić do wzrostu ciśnienia tętniczego. Warto zatem zadbać o systematyczne badanie – na szczęście można je przeprowadzać samodzielnie. Wystarczy zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i kontrolować za jego pomocą swoje zdrowie.

34 tydzień ciąży charakteryzuje się również wieloma objawami związanymi z układem pokarmowym. Spory brzuch wpływa nie tylko na trudności w swobodnym poruszaniu i oddychaniu, ale również trawieniu. Mogą pojawiać się więc nieprzyjemne dolegliwości w postaci zgagi po posiłku oraz zatwardzeń. Mdłości, typowe dla pierwszego trymestru, raczej nie doskwierają, choć zdarzają się ciężarne, które wciąż cierpią na tę przypadłość. Część pań narzeka też na problemy z dziąsłami. 34 tydzień ciąży jest momentem, gdy występują również bóle lędźwiowego oraz krzyżowego odcinka kręgosłupa. Przyszła mama powinna zatem nie przeciążać się, sporo odpoczywać, ograniczyć ruch, pracę i jakąkolwiek inną aktywność, zwłaszcza że coraz bardziej odczuwać będzie brak sił i energii, a także senność. Każdy wysiłek sprawia jej zatem sporo trudności, głównie z uwagi na duży brzuch, który powoduje obciążenie i kłopoty z oddechem. Na dodatek dziecko potrzebuje coraz większych ilości pokarmu i tlenu, w które kobiecy organizm zmuszony jest je zaopatrzyć. Wiele doświadczonych osób radzi, by skupić się w tym okresie na sobie, jak również swoich bliskich (np. na mężu, starszych dzieciach), ponieważ już w ciągu półtora miesiąca na świat przyjdzie maluch, wymagający poświęcenia sporej ilości czasu. 34 tydzień ciąży to etap, w którym należy mieć już skompletowane większość rzeczy, wchodzących w skład wyprawki dla noworodka (ubranka, kosmetyki, pieluchy, akcesoria niemowlęce, wózek, wanienka itp.). Warto również przygotować kącik dla bobasa, wybrać łóżeczko, kocyk, przewijak – poród zdarza się czasem nieco wcześniej i może zaskoczyć, zatem nie należy zwlekać z tymi czynnościami.

Na koniec trzeba wspomnieć także o tym, że 34 tydzień ciąży, z uwagi na zbliżający się poród, może objawiać się skurczami. Niekiedy są one tak silne, że wielu kobietom trudno rozpoznać, czy nie oznaczają one już szybkiego nadejścia dziecka. Skurcze przedporodowe są w 34 tygodniu dość często spotykane. W momencie, gdy kobieta ma wątpliwości, gorzej się czuje, odczuwa ból lub niepokój, powinna udać się do szpitala w celu skontrolowania swojego stanu i sprawdzenia, czy jej dolegliwości nie wiążą się z tym, że maluch faktycznie planuje szybciej zjawić się na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here