16 tydzień ciąży

Szesnasty tydzień ciąży jest często czasem przełomowym. W tym tygodniu najczęściej ciążowy brzuszek staje się widoczny. Jest to najlepszy moment aby skompletować nową garderobę w sklepie z odzieżą ciążową. Warto zaopatrzyć się w specjalne spodnie z elastycznym pasem, ciążowe sukienki, topy, biustonosze i koszule nocne. Nie należy na siłę zakładać uciskających brzuch spodni czy też spódnic gdyż może to poważnie zaszkodzić maleństwu.
W tym tygodniu maluch mierzy już około 10 centymetrów a jego waga wynosi około 100 gram. Wielkością przypomina awokado i bez problemu zmieściłby się w jednej dłoni. Jednak już w tym tygodniu ciało dziecka jest w pełni ukształtowane i proporcjonalne, głowa nie jest już nienaturalnie duża w porównaniu do reszty ciała. W szesnastym tygodniu oczy dziecka nadal pozostają zamknięte, ale gałki oczne wykazują już ruchy. W tym okresie ciąży dziecko potrafi rozróżniać już światło i mrok.
Maluch ma już bardzo żywą mimikę twarzy, jednak jeszcze całkowicie nieświadomą. Jego skóra jest niezwykle cienka, sprawia wrażenie przezroczystej. Nie posiada nawet minimalnej warstwy tłuszczu, ale pojawiają się w niej już pierwsze gruczoły potowe. Nieustanny rozwój mięśni twarzy pozwala dziecku ćwiczyć odruch połykania i ssania. W tym tygodniu dziecko zaczyna również słyszeć dźwięki i na nie reagować, dlatego tak ważne jest mówienie do niego, włączanie kołysanek i spokojnej muzyki oraz głośne czytanie książek. Udowodnione jest iż dziecko po porodzie łatwiej uspokaja się słysząc dobrze znane mu już z okresu życia płodowego głosy swoich rodziców.
16 tydzień ciąży to czas gdy przyszła mama może zacząć odczuwać już pierwsze ruchy dziecka. Początkowo są one bardzo delikatne, przypominają trzepotanie skrzydeł motyla bądź delikatne ruchy jelit. Solidne kopniaki są odczuwalne dopiero w okolicach trzydziestego tygodnia ciąży, gdyż maleństwo ma wtedy coraz mnie miejsca w macicy i jest znacznie większe. Układ krążenia, płuca i drogi moczowe są już całkowicie ukształtowane. Na tym etapie zakończył się także rozwój pępowiny, która wraz z krwią dostarcza dziecku wiele substancji odżywczych, niezbędnych do życia i prawidłowego rozwoju dziecka. Od tego tygodnia dziecko w szybkim tempie rośnie i przybiera na wadzę.
Kobiety w drugiej i kolejnej ciąży zazwyczaj odczuwają ruchy dziecka dużo wcześniej niż kobiety będące w ciąży po raz pierwszy.
Jest to również czas gdy ginekolog przy korzystnym ułożeniu płodu może z dużą dokładnością określić płeć dziecka. W tym czasie można również wykonać specjalistyczne badania pod kątem wad wrodzonych i chorób genetycznych. W szesnastym tygodniu podczas badania USB zauważalne są już rysy twarzy dziecka, uwydatniony nos, czoło i charakterystycznie umiejscowione blisko siebie oczy.
W tym tygodniu ciąży rosnąca macica może powodować ból. Do dolegliwości ciążowych dołączyć mogą częste krwawienia z nosa oraz uczucie zatkania. Odpowiedzialne za to hormony, które powodują obrzęk śluzówki. Kolejną przykrą dolegliwością często pojawiającą się w ciąży są zawroty głowy podczas zmiany pozycji, na przykład w czasie wstawania z łóżka lub krzesła. Aby im zapobiec należy zmieniać pozycje delikatnie i powoli.
Szybko powiększająca się macica powoduje dokuczliwy ból w okolicach pachwin i w podbrzuszu. Jest to ostry, rwący ból nasilający się w czasie kaszlu, kichania, gwałtownych zmian pozycji, podczas ćwiczeń czy w sytuacji pełnego pęcherza. W sytuacji dołączenia innych dolegliwości, jak gorączka, wymioty czy plamienie z dróg rodnych należy niezwłoczne skontaktować się w lekarzem prowadzącym, ponieważ może to być zwiastun przedwczesnego porodu.
Szesnasty tydzień ciąży to świetny czas na rozpoczęcie zajęć w szkole rodzenia. Na takie zajęcia warto udać się z partnerem, gdyż doświadczone położne przekażą wiele cennych rad i wskazówek. W czasie tego typu zajęć przyszli rodzice nauczą się technik prawidłowego oddychania w czasie porodu, poznają sposoby łagodzenia bólu porodowego, a także nauczą się technik pielęgnacji i karmienia niemowlęcia. Przyszła mama pozna ćwiczenia fizyczne które złagodzą ból podczas porodu oraz go przyspieszą. Zajęcia w szkole rodzenia najczęściej są bezpłatne. Jest to bezcenna wiedza w przypadku pierworódek, a także doskonała forma przypomnienia dla kobiet będących w kolejnej ciąży. Kobiety poznane w szkole rodzenia w późniejszym okresie mogą okazać się nieocenionym wsparciem.
W szkole rodzenia przeważnie odbywają się także spotkania ze specjalistą od laktacji, który nauczy przyszłą mamę jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi oraz w jakich pozycjach je karmić. Położna podpowie rodzicom w jaki sposób łagodzić uciążliwe kolki i zaparcia u niemowlęcia, jak pielęgnować delikatną skórę noworodka i w jaki sposób je kąpać. Pomoże także uporać się z nawałem pokarmu lub zapaleniem piersi, z którym może borykać się młoda mama.
Szesnasty tydzień jest bardzo dobrym czasem aby zacząć kompletować wyprawkę do dziecka. Brzuszek nie jest zbyt duży i nie utrudnia zakupów. Nie należy odkładać skompletowania wyprawki na ostatnie tygodnie ciąży, gdyż przyszła mama w tym okresie jest zazwyczaj bardzo obolała i towarzyszy jej dużo dolegliwości.
W tym czasie można zacząć już rozglądać się za odpowiednim łóżeczkiem, wózkiem, ubrankami oraz niezbędnymi akcesoriami do pielęgnacji i karmienia noworodka.
Kupując wózek warto zasięgnąć porad znajomych bądź zapoznać się z opiniami na temat danego modelu zamieszczanymi na stronach i forach internetowych. W sytuacji ograniczonego budżetu świetnym rozwiązaniem jest odkupienie wózka od znajomych, rodziny lub przyjaciół. Często wózki w idealnym stanie sprzedawane są na stronach lub portalach internetowych.
Kupując nosidełko lub fotelik dla maleństwa z całą pewnością nie należy na nim oszczędzać. Fotelik powinien być nowy i pochodzić od sprawdzonej i renomowanej firmy aby zapewnić dziecku komfort i najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.
Szesnasty tydzień ciąży to czas gdy przyszli rodzice mogą zacząć zastanawiać się również nad imieniem dla swojego dziecka.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDieta
Następny artykułTrudne operacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here